Jardův deník

Jardův deník

I Jarda si vedl svůj deník a já mu tímto ještě jednou děkuji, že mě ho nejenom přepsal a přeposlal, ale že svolil i k jeho zveřejnění zde na blogu. Pročítal jsem si ho a uvědomil si, že zápisky z plavby jsou opravdu dobré čtivo a defakto se stal jedním ze svých, lépe řečeno pro tento čas Jardových čtenářů.

wpid-20130415_134925.jpg

Ohmataný lodní deníček z plavby na Sicílii a Maltu.

Místo vyplutí:                IT Salerno
Charterová společnost:  Starsail, Leona
Loď:                             Salona 41
Název:                          Fast Dream
Posádka:                       kpt. Ľubo, Roman, Tomáš, Réza, Pavel, Petr, Jarda
Upluto celkem:             asi 900 námořních mil

———————————————————————————————————-

1.den, pátek 5.4.

aby jeden stihnul odletět z Ruzyně do Neapole v 5.40 ráno, musí si nařídit budík na 2.00, zejména, když to ten jeden má přes 100 km. Chvilka doufání, jestli noční teploty fakt zůstanou nad nulou a nevznikne námraza. Nevznikla, hlídač na parkovišti R7 nespal a vyložil mě na létališti. V hale se potkávám se zbylou trojicí letící posádky (dva muži jedou vozem). Cesta OK, i se na nám daří najít stanici autobusu, který nás všechny za 14,- Euro veze do Salerna. Řidič je zoufalý, protože nemá nazpátek na padesátieurovou bankovku, nakonec schrastíme nějaké ty drobné. Hodinu jedeme z Neapole po dálnici, další půlhodinu Salernem. Z okna busu koukáme na šílené stavby, chatrče.  Od zastávky v Salernu jdeme asi hodinu pěšky do maríny, tam potkáváme pohlednou slečnu Leonu. Je tak láskavá, že nám dovolí složit zavazadla do sousední lodě, naše Salona 41 ještě není hotová. Zašli jsme procourat město, dali jsme si 4 hnusné pizzy za 60 éček. Večer už jsme se nalodili. Na lodi došel plyn. Ani jedna ze tří bomb není naplněná, další bombu krademe na cizí lodi, taky je sakra prázdná. Omyl. Ukázalo se, že jsme nenašli  zavírací ventil nad dřezem a nepootočili jím J Něco pojíme, mastíme karty, poznačil jsem si že jsem vyhrál zhruba devět her z deseti. Noc klidná, nefoukalo, nic nebouchalo, každý v samostatném coupé, protože další 2 muži přijedou až v sobotu…

2. den, sobota 6.4.

Ráno v poho, do deseti jen tak snídáme a bloumáme, lelkujeme. To nám jde dobře, protože budeme lekovat až do večera. Kolem druhé přijela naše posádka a zásoby, zejména piva, a skoro zároveň přijel i vůdce, Lubo. Uzavřena dohoda, že vyplujeme až brzo ráno, kolem 04.00. Naše lelkování narušilo jen to, že jsme se museli jít podívat na přivázaného kolegu ze sousední slovenské lodě. Chudák se stačil „upravit“ ještě před vyplutím a aby se nestalo něco hrozného, přivázali ho na zádi. Ale byli hodní, když se v noci ochladilo, přehodili přes něj spacák.

3.den, neděle 7.4.

Budík na 3.45 zvonil, ale ve 04.00 jsme se rozhodli nevyplout, z okolních hor padal dost prudký nárazový vítr. Chtěli jsme ještě dojet doplnit vodu na molo, dohodnuto, že počkáme do 06.00. V 06.40 opravdu vyplouváme, ve tmě a za větru se podařilo přirazit bokem k molu a dotankovat vodu. Nastavujeme kurs 220. Dopoledne foukalo proměnlivě, po hodině jsme se střídali v kormidlování. Takto to probíhalo celou dobu plavby. Kolem poledne jsem dokormidloval a šel dělat oběd – to nebyl dobrý nápad, už dole při vaření v dlouhých táhlých vlnách se mi udělalo blbě, nakonec jsem to jídlo ani nežral a místo toho se tvářil zarputile. No prostě to bylo v prdeli, zachvilku už jsem blil a jen s krátkými přestávkami mi to blití vydrželo až do čtvrté ráno, kdy jsme přistávali na o. Ustica, přístav Cala Santa Maria. Upluto a problito cca 140 NM. Ostatní srdnatě kormidlovali, zejména odpoledne, večer a v noci se plulo svižně proti větru. Po doteku s pevnou zemí se mi začíná vracet rozum a barva do tváří.

4.den, pondělí 8.4.

Ráno nás kolem 10.00 budí zoufalec z Pobřežního Lýtka, potřebuje se naléhavě kouknout do pasů. Pak následuje nějaká ta hygiena a taky sušení věcí. Do lodi včera silně zatékalo, uzavřel jsem sice ventily, ale nějaké asi zůstaly otevřené, neběžela bildge pumpa a prý tekla voda i horem okolo stěžně. No a jak jsme pluli naklonění na levý bok, tak celá moje postel a všechny věci byly mokré. Jen to co bylo uskladněno ve skříňce zůstalo ušetřeno. Po hygieně a sušení vyplouváme na SZ cíp Sicílie. Krásně se plachtí celý den, kolem 21.00 už za tmy nacházíme podle pilota marínu v Capo di San Vito. Uvazujeme vedle slovenské posádky z lodě Roberta. Noc klidná, nefoukalo, nemlátily výtahy o stěžeň, klídek. Jen ta postel – zase mokrá. To nebylo moc příjemné. Ale já spal jak dudek.

5. den, úterý 9.4.

Dopoledne pohoda, snídání, sušení věcí, prohlídka městečka a dokoupení zásob. Ve 12.40 vyplutí na západ, směr Egadijské ostrovy. Po půlhodině plavby se zase objevuje voda v lodi, tentokrát je už i vidět. Je to tím, že dosud jsme pluli v náklonu doleva. Po obědě jsme křižovali a po obratu jsme ji, mrchu, spatřili na vlastní oči, jak teče kolem kpt. můstku. Plachty dolů, na motor pomalinku proti větru a vlnám a hledá se příčina zatékání. To zdokumentoval celkem dobře dokumentarista Petr. Držím kormidlem loď co nejklidněji to jde a zezdola se ozývá bouchání, supění při přenášení věcí sem tam, a vybírají se zbytky slané vody. Tím posádka strávila asi 2 hodiny. Takže spoluplavba s Robertou se nekonala, samozřejmě nečekali, naše cesty se dělí. Plujeme kolem SZ Sicílie, hodně blízko městu Trapani. Míříme dál na západ a rozhodujeme se pro nocleh na o. Lavenzo, tam je jediný přístavek Cala Dogana. Ta dostává ihned a spontáně přezdívku „město duchů“. Nikde nikdo, jen za jedním či dvěma okny nás sledovaly zvídavé oči. Jinak nic, žádné lodě, žádný lidi, nic. Pusto. Moře čisťoučké, ale na 1 m3 pluje asi 86 medůz. Jsou krásně barevné, ale mě se z nějakého důvodu nelíbí. Pak se ukázalo, že jsme v přírodní rezervaci, možná proto tam nikdo nebyl. Večer se naléváme vínem a udělal jsem k tomu zapečené těstoviny. Prej dobré.

6.den, středa 10.4.

V 8.00 vyplouváme, chceme se potkat s druhou lodí. Fouká málo, nacvičujeme vytahování genakeru, kterému Lubo říká šarkan. Nyní už vím co to je… Nakonec sa stretáváme s Robertou a kolem 10.00 míříme na o. Favignana. Krásné počasí láká k výletu na hrad na kopci. Jsem línej a volím místo toho nákup potravin v obci a lelkování. Po obědě vyplouváme směr JV, krásně na plachty. Překrásně to fouká a plachtí asi až do 19.00 hod, večer a v noci vítr uléhá a my dále motorujeme kolem pobřeží. Kormidluju a v dáli vidím něco jako blikající policejní auto. Mžourám na to a ejhle – asi 15 m před přídí je rybářská vrš, označená malým zábleskovým světýlkem. Strhávám kormidlo a bezpečně jí míjíme. Pak se už nic neděje a kolem 03.00 se vyvazujeme na mole v městečku Sciacca. Píšu si poznámku, že to tady smrdí, je to hnusné a posrané. Doslova, od racků, mohutné nánosy trusu úplně všude. Ráno za světla se to potvrzuje, krom výše uvedeného je to taky dost nevzhledné.

7.den, čtvrtek 11.4.

Ráno vyplouváme, je hezky, pěkně na plachty plujeme kolem pevniny na východ. Před polednem se vyvazujeme v přístavu v městečku, na jehož název jsem si dlouho nemohl vzpomenout – Agrigento. Pamatuju se jen, že jsme děsně spěchali, protože jsme chtěli honem honem vyplout na Maltu, ale bylo třeba dokoupit zásoby. A já to vzal vážně, nepřevlékal jsem se a v tom vedru jsem mastil do krámu v jachtařských kalhotách – to je něco jako obleček na lyže. Ostatní v trenkách, no prostě – působil jsem jako ekzot a potil jsem se jako dobytek. Rychle z krámu na loď (asi 2,5 km) a kolem 13.00 vyplouváme kursem 160 na Maltu, hurá. Krásně to fučí, plujeme na hlavní plachtu a veliký genaker. Máme to cca 90 NM. Střídáme se pravidelně po hodině v kormidlování, v noci byla nádherná plavba a k tomu úžasný noční život. U kormidla koukám a říkám: je možné, že delfíni plují i v noci ? Bylo to možné. Kromě nich jsme potkávali spoustu svítích potvor, na závěr jeden neidentifikovatelný svítící objekt. Objevil se na levoboku, musel jsem se podívat na oblohu, kde je měsíc, že se najednou začal zrcadlit na hladině. Nebyl (měsíc začal vycházet až o pár dní později). Na hladině byl kruhový objekt asi 6 x 6 m a intenzivně svítil. My pluli celkem rychle na plachty, takže na bližší průzkum nebyl čas. Pak už se člověk nemusel koukat na kompas, zdáli už zářil světelný smog z o. Malta. Kolem půlnoci vítr opadává, my ho ještě dlouho zkoušíme chytat do plachet, Roberta nakopává kačenu a jede dále na motor. Kolem 03.00 jsme se přiblížili k majáku na o. Gozo, děsně nás už ten maják rozčiluje, protože plujeme dost pomalu a ten maják vidíme po své pravici přes dvě hodiny a né a né zmizet. Jestli je to tím, nevím, ale balíme plachty a zbytek cesty vrčíme na motor.

8.den, pátek 12.4.

Ještě za tmy, kolem 06.00 připlouváme do přístavu Valletta, Malta. Je tady 5 marín, dostavuje se únava a chybí někdo, kdo by se dobře vyznal. Nakonec nás navádí Roberta a nacházíme místo u jednoho mola, vyvazujeme loď, dáme si pivo a jdeme hned spát. Žádné čištění zubů, nic. Dentisté, neštiťte se, pak jsme to napravili. V 10.00 nás budí mamlas z jachtklubu, že tady teda kotvit nebudete! A musíte zaplatit ! Nakonec přeplouváme vedle do Royal Yacht Club Malta, mamlasovi pochopitelně neplatíme za pobyt a za 4 hodiny spánku ani ň. Tady chtějí 40 Euro, ale jsou tu luxusní záchody a sprchy. Po týdnu (fůj, prase!) se jdu poprvé osprchovat, ihned zapomínám šampon a gel ve sprchách, což zjišťuji až následující den. To už jsou ale všichni natěšený na procházku městem. Je to všude daleko, ti inteligentější si zjistili jak jezdí autobusy. Já a ostatní pěkně po svejch skrz město. Je ohromné, starobylé, kombinované s moderními novostavbami. Bylo 23 st ve stínu, takže oproti počasí v Česku celkem rozdíl. Večer si dáváme pizzy a těstoviny, všichni to hodnotí jako nedobré a jdeme na sklenku do báru. Nacházíme jeden, kde se slavily jakési narozeniny, ochotně nás tam vítá personál a podstrojuje nám pamlsky. Bodejť né, když za flašku vína chtěli 40 Euro (nepodívali jsme se předem, naše chyba). Kolem 23.00 jdeme spát, protože: 1) naspali jsme noc předtím dost málo, 2) ušli jsme asi 100 km pěšky, 3) vypité pivo a víno zmáhá, 4) chceme vyplout ráno už v 06.00, dobrou noc!

9.den, sobota 13.4.

Je 6.15 a vyplouváme z Malty směr na Syrakůsy. Na motor, hladina je jak olej, jsme ve středu tlakové výše. Je krásně a slunečno, jen vůbec nefouká. Po hodině plavby za kormidlem míjím předmět, který vypadá jako zčásti ponořený sud. Vyhýbám se mu. Při míjení ale vidím, že to je veliká želva. Brzdíme, otáčíme loď a připlouváme blíže. Ona se nebojí a pózuje nám. Réza dostává nápad, že jí chytí za krunýř, svléká se (želvy prý koušou), neznejistí a skáče k ní. Želvě se to nelíbí, noří se do hloubky a navždy mizí. Na motor prdíme až do cca 20.45, kdy se vyvazujeme v hezké maríně uprostřed centra Syrakůz. Jdeme na pizzu, překvapuje nás místní zvyk, že lidi poslušně čekají před hospodou, až je číšník uvede. Je sobota a je všude narváno. My burani viděli velký volný stůl a vyčadili jsme ho čekajícím. Že tam čekají na uvolnění a jen tak tam před hospodou nezevlují nám došlo až při žvýkání pizzy. Ta byla výjimečně dobrá! Unavení a sytí se před půlnocí vracíme na loď, když  překračujeme zábradlí, začíná pršet.

10.den, neděle 14.4.

Pršelo zřejmě jen krátce, ráno je nádherně. Chtěli jsme brzo vyplout, ale to se jednalo o jakýsi informační šum. Ráno jsem vyskočil jak laň a chvátal sám do města, na procházku, něco vyfotit, něco nakoupit. Kolem osmé ráno nikde ani živáčka. Prošel jsem město, je krásné, našel jsem i otevřený obchod, dokoupil několik tašek zásob a v 10.00 už jsem byl zpátky. Tím, že se odplutí zas o kus posunulo, jsme se vydali do města na procházku ještě jednou. Vyplouváme nakonec až ve 13.00, zas na motor, je nádherně, ale nefouká. Plujeme na sever podél sicilského pobřeží, už vidíme Etnu jak kouří v dáli a cítíme popel. Na 1,5 hodiny se nám rozfoukalo, vytahujeme vše co máme. Pak zas klid a zas na motor. V tento den jsem se dvakrát koupal v moři, jednou v rámci nácviku záchranné akce – jak si kolem sebe v rychlosti uvázat lano dračí smyčkou – jednou jen tak, protože bylo slunce, vedro a taky proto, že se pilo hodně piva (nebo aspoň já) a byl jsem chytrej. Plánuje se, jestli udělat výlet na Etnu (na vrcholku je sníh). Nic se nenaplánovalo. Plujeme zas až do noci, kolem 22.00 kotvíme kousek jižně pod Taormínou, ve vesnici Naxos, na rybářském mole, uvázáni bokem k lodi Roberta. Posádky si obhlížejí lodě, ti z menší lodě obdivoujou prostor na velké Bavárce 52. Slováci z Bavárky kladně hodnotí víc soukromí na menší Saloně. No a pak se popíjí, někdo více, někdo méně a někdo vůbec – to je můj případ, teplo a hodně piva přes den mě skolilo a po vyvázání jsem všechny zdvořile pozdravil – a šel chrápat. Že řvali jako tuři mě vůbec, ale vůbec ne(vz)rušilo.

11.den, pondělí 15.4.

Jak jsem šel brzo spát, tak jsem samosebou brzo vstal, došel asi 3 km do vsi nakoupit nějaké pečiva a tak. Vlezu na loď a přijíždí policie, že tady nesmíme kotvit a že musíme pryč, hned, jinak že nám napaří nějakou pokutu. Neriskujeme další spory a vyplouváme pryč. Jeden člen posádky je ovšem ve městě – co teď ? Nic naplat, odplouváme, doufáme, že nás uvidí (Petr má výjimečně ostrý zrak). Viděl. A došel asi 5 km podél pobřeží. My zakotvili pod městem Taormina, kde jsme se vydali gumákem na pobřeží a pak na výlet. Mě se zprvu nechtělo, ale stálo to za to, od 10 do 16 hodin jsme pochodovali. Nakonec jsme si střihli ještě i výlet na další kopec, do obce Castelmola. To bylo nádherné. A mají tam jednu skvělou rodinnou pizzérii. S výhledem na Etnu. S dobrým vínem a příjemným personálem. Co víc si přát ? No přece záchod. Ten tam byl taky J . Návrat na loď chaotický, Roberta už nečekala a vyplula na sever. Kdyby něco řekli, mohli jsme méně času strávit bloumáním městem. Chtěl jsem na loď doplavat, ale byl tam děsnej humus organického i anorganického původu. Kolem 16.30 tedy honem plujeme za Robertou a taky pokukujeme po očku po ukazateli palivoměru, nebezpečně klesá.  Přes den Tomáš uvařil úplně vynikající dušené konzervy na mrkvi, kulinářský zážitek č. 1. Vplouváme do messinské úžiny, koukáme kde co pluje vyvazujeme se (už za tmy) v Reggio Calabria, tam je pumpa mimo provoz. Pak opatrně přeplouváme do města, které se jmenuje po tom slavném fotbalistovi – Messina, ale ani tady nenacházíme čerpací stanici. Plujeme opatrně, protože nám nesvítí červené světlo na levoboku, víte ? Před týdnem svítilo, pak blikalo, pak jen občas zavítilo a nakonec nám řeklo nazdar. Kašlem na tankování a vyplouváme dál messinskou úžinou na sever až do rybářského přístavu Scilla. Tady se bojíme na dno hodit kotvu a tak znásilňujeme jednu z rybářkých „home made“ bójek a po půlnoci se vtěsnáváme mezi rybářské bárky. Ty nad ránem vyplouvají, ale nic neříkají. My ale ještě předtím doléváme 40 l z kanystrů, nafta je pochopitelně úplně všude. Humus.

12.den, úterý 16.4.

klidnou noc narušovali jen vyplouvající rybáři. Ráno jsme si udělali výlet na hrad nad přístavem, překvapilo mě, jak je ta messinská úžina u Messiny úzká. Možná proto se tak jmenuje, ale nevím to jistě J V 11.00 už máme nakoupeno, sbaleno a vyrážíme na liparské ostrovy, o. Vulcano. Zdáli vidíme jak dýmí a smrdí sírou. Plujeme na motor, je nějaký vítr, ale fouká nám přímo do nosu. Tak dělám zapečené těstoviny. Plujeme JZ kolem o. Vulcano, troufáme si podle Roberty proplout mezi skálami na pobřeží a zajet k velké jeskyni ve skále. Odpoledne spouštíme kotvu v zátoce na o. Vulcano a jde se na průzkum. Většina jde na horu, já do vsi, obdivuju zevnitř místní kavárnu / cukrárnu / hospodu / pizzerii v jednom. A čtu si. Když mám po několika hodinách nákup vyřízený, potkávám se s ostatními. Přeplouváme za tmy na gumáku zpátky, koupeme se v zátoce (smýváme prach) a pak se mastí karty a popíjí se. Okolo půlnoci ještě jedu vyzvednout slovenskou posádku, dáváme si jedno závěrečné pifko a jdeme na kutě. Noc na kotvě klidňoučká. Jen občas myslíme, na to, že bychom naléhavě potřebovali dotankovat.

13.den, středa 17.4.

Ráno si zaplaveme, na dně z černého písku nejsou vidět medůzy, tak to příliš nezkoumám. A pak tradá směr Lipari. Tady tankujeme strašně moc litrů nafty, asi za 290 Euro a pak na hodinu vyskakujeme v městečku na procházku. Opravdu je to hodina a hned pak vyrážíme na o. Stromboli, kde chceme (resp. posádka chce) stihnout průvodce, který je dovede až ke kráteru. Tam doplouváme mezi 15-16 hod a jde se na břeh. Průvodce už má vyknihováno, ale říká, že po červené stezce dojdeme na vyhlídku. Že na žlutou a zelenou stezku sami nesmíme. Jsme rádi, že nejdeme s organizovanou skupinou, tvoří jí i starší generace (starší než já) a jde jim to do kopce děsně pomalu. Cestou předjíždíme-předcházíme 3 skupinky po 10 lidech a po 1,5 hodinové tůře docházíme na vyhlídku. Sopka soptí, stěrače stírají. Žhavá láva vystřikuje a pak stéká po údolí až k moři, jednou asi za 20 minut to bouchne jinde než v tom „hlavním“ kráteru. Jednou jsem byl čůrat, tak jsem to neviděl. Jednou jsem si šel oblíct mikinu, tak jsem to neviděl. Pak jsem zase byl čůrat, tak jsem to zase neviděl. Protože tam bylo dost lidí a cestou ze spoda se trousili další nebo jiní odcházeli, šel jsem močit nahoru, směrem ke kráteru. Jak to při čůrání zase bouchlo, napadl mě krásný vtípek. Sebral jsem jeden z lávových kamenů a utíkal jsem s křikem a grimasou dolů, kámen jsem si přehazoval jako horký brambor z ruky do ruky a dole jsem ten „žhavý“ kámen dal Pavlovi do ruky. Nejlepší na tom bylo, že se nikdo nesmál. Naopak, divně se koukali, zejména ti Francouzi. Haha. To je konec vtipu. Po setmění ještě chvilku obdivujeme sopku, nejde se jednoduše odtrhnout a odejít. Ale pak přecijen odcházíme a jinou cestou, po „silnici“ jdeme ve tmě asi 1,5 hodiny na loď. Samozřejmě jsme se nenajedli a už cestou tam jsme mysleli na žrádlo. Jak čas ubíhal, dělali jsme si místečko ta nějakou dobrotu. Usnesli jsme se, že jako první uvaříme a zbaštíme hrachovou polévku a pak ty ryby, jestli je Petr udělal. Na lodi čekalo překvápko, Petr se zeptal: dáte si napřed hrachovku, nebo ryby ? Hrachovka dobrá, ale ryby – ty byly podle nějakého místního receptu a byly VYNIKAJÍCÍ !!!. Dožvýkali jsme a přepluli s lodí kousek na Z, pod kráter a ještě asi hodinu jsme obdivovali aktivní sopku. Kolem půlnoci už vyplouváme na sever. Ještě dlouho se otáčíme, abychom za zádí viděli tu oranžovou řeku, čáru, čárku, tečku, než zmizela úplně.

14.den, čtvrtek 18.4.

pluje se celou noc, na motor, až ráno kolem 08.00 zastavujeme nachvilku v maríně Camarota, už na pevnině. Tam v malé rychlosti nasedáme na písečný nános, ale daří se nám svépomocí vyprostit. Tady chvíli lelkujeme, navštěvujeme (já podruhé) sprchu. Nešel jsem do městečka, využil jsem toho, že na lodi nikdo není a pobalil si ty vlhké věci do mokrých tašek. Ve 12 vyplouváme směr Amalfi, ono nám čtyřem totiž v pátek v 8.15 letí letadlo z Neapole. A je to ještě cca 50 NM. Cestou se dohadujeme s Robertou, jestli zastavit na Capri, či v Amalfi. Vznikla nedohoda (ale děkujeme za krevetky!!!), nás tlačil čas, tak jsme se rozdělili a vydali dále, k Neapoli. Bylo krásně, ale nefoukalo, takže zas na motor. Do Neapole, před marínu u starého hradu doplouváme kolem 02.15 a chlapci nás uvazují na bójce.

15.den, pátek 19.4.

Pokoušíme se usnout, na 04.00 je budíček, abychom se dostali na břeh a chytli nějaké taxi. Před pátou ráno skutečně nacházíme volné místečko v maríně, loučíme se za tmy s posádkou, přejeme si štastné cesty. Petr, Pavel a Lubo budou pokračovat dále v plavbě, až do soboty.
My se snažíme probudit nočního vrátného, marína je zamčená. Ten ale chrápe dále, takže přelézáme i s batožinou plůtek a vydáváme se k hlavní silnici hledat dopravu na letiště. Po 15 minutách u nóbl hotelu vidíme 2 taxíky. Jeden hezký velký, asi VW Sharan a jeden fiat Punto. Na řadě byl nejspíš borec s Puntem a že nás vezme na letiště. „Za kolik ?“ Nastupujte. „Za kolik ?“ No nastupte si… Po dohadování a usnesení se na 30 Eurech se opravdu nasoukáme do Punta. Řidič plus 4 dospělí plus 5 velkých tašek plus 4 příruční zavazadla. Nevěřil jsem tomu, ale fakt jsme se vešli! Pravda, Tomášovi vepředu vedle řidiče museli stáhnout okénko, aby mohl vystrčit tašku z okna, ale vešli. No a pak to bylo jak z nějaké počítačové hry. Kolem páté ráno je v Neapoli nulový provoz. Já seděl hned za řidičem, tak jsem viděl na tachometr. Tam kde byla třicítka, jsme si to mastili 80. Červená na semaforu je jen informační znamení, zákaz odbočení doleva znamená krouhnout to doleva o něco rychleji. Tramvajové koleje se přejíždějí zásadně nejvyšší možnou rychlostí, do zatáček dobržovat až když je to opravdu nevyhnutelné. Otlačil jsem si pravou nohu, jak jsem za něj brzdil J Po 20 minutách nás vykládal na letišti. Jak jsme byli předtím rozespalí, tak nás to během jízdy úplně vyléčilo a tep a tlak vyskočily hodně nahoru. Dlouho jsme se nudili na letišti, než to konečně odlétlo. Bylo to se zpožděním, letadlo bylo plné jihoitalů a ti jsou nedisciplinovaní a hluční, takoví polocikáni. Ale dolétli jsme ok, a po vyzvednutí zavazadel jsem se s Romanem, Tomášem a Rézou rozloučil. Nechal jsem se odvézt na parkoviště na R7. Tam jsem našel vozík. A hurá domů. Jenže mi něco děsně mlátilo u kola, až mě to znekopojovalo. I navštívil jsem servis v obci Makotřasy, který jsem předtím míjel. 3 hoši se asi hodinu koukali pod auto, nic nenašli. A taky nic nechtěli. Prý to byla zarezlá brzdová destička, která se předtím měnila. Asi to byla pravda, protože to pak přestávalo a po 50 km to přestalo mlátit úplně. No a to je celé, dorazil jsem domů kolem 14.00 a šel vybalit a usušit ty mokré věci a do sprchy.

Kolik se uplulo mil nevím, Réza sliboval, že se jukne o víkendu na dží pí esku. Odhaduju tak 900 mil. Ahooj.¨

26.04.2013, Jarda

673 celkem zobrazeno 1 dnes zobrazeno
FacebookTwitterGoogle+Share